כולנו ,בדרך כזו או אחרת עסוקים באותנטיות. שואלים את עצמינו כמה אנחנו אותנטיים וכמה אחרים, איתם אנחנו בקשר אותנטיים בכלל, ובפרט מולנו. וכמה אני אותנטי, אותנטי כלפי עצמי ואותנטי כלפי הסביבה ועד כמה החשיבה שלי אותנטית. 

אותנטיות – אז מה זה אותנטיות?

 “אותנטיות היא מצב בו אנחנו מביעים ומרגישים את עצמינו באופן שהוא אמיתי לנו.. בלי התייחסות ו/או השפעה של הסביבה. במובן הזה, שאנחנו לא שואלים את השאלה המטרידה, מה יחשבו עלינו, אם נעשה כך או אחרת. אם נבטא כך או אחרת.”

רק לידיעה, המושג אותנטיות שאוב  מהפילוסופיה הקיומית המתייחסת לאותנטיות כאל אמת. אמת סובייקטיבית.אמת של כל אחד ואחד מאיתנו.  בשונה מאמת אובייקטיבית. האמת אישית שלנו כפרטים. האותנטיות מתייחסת למצב כללי , מצב קיומי שלנו.. להתנהל, להרגיש ולחשוב לפי האמת האישית שלנו. זהו מצב של שלמות עצמית בה נחיה את חיינו לפי בחירה אישית, תוך הענקת משמעות לחיים שלנו ולבחירות אותם אנו עושים.

לפי תפיסה זו,  כל מי שהוא “בלתי אותנטי” הוא אחד אשר אין בחירה בחייו. הוא חיי  חיים מושפעים וכתוצאה מכך עם הזמן, יחוש שחיקה וחוסר סיפוק בחייו.

כלומר שמאחורי מושג של האותנטי ישנו עולם תוכן שלם הקשור בבחירה. בחירה לחיות את האמת האישית שלנו.

כדי שנהיה אותנטיים עלינו לברוא את עולמינו, ליצוק בהם תוכן, לקחת אחריות על חיינו. לעיתים עקב כך נוכל למצוא את עצמו בבדידות ועייפות ואפילו לחוות תחושה של חוסר שייכות. שכן לעיתים יכול להיות פער בין הבחירה שלנו ועולמינו, לבין העולם שבחוץ. העולם החיצוני החברתי הוא עולם בו הן הערכים והן התפיסות ,מגובשים ולכן לעיתים יש הגנה וקלות רבה לחיות את החיים לפי ערכיים קולקטיביים שאינם אישיים והם לפי בחירות מקובלות

מה גורם לי בסופו של דבר להיות בלתי אותנטי?

מה מפחיד אותנו ומונע מאיתנו את האותנטיות לה אנו מייחלים?

בדרך כלל תפיסת ההורים בילדות המוקדמת. קידוש של ערכים חברתיים תפיסות חברתיות, תוך ביטול הרצונות העצמיים והביטוי האישי שלנו כילדים, תוך תחושת הקטנת הערך העצמי שלנו..

זה קורה כאשר  ש”עצמי האמיתי” , מקבל תחושת של זילות  מול ה”עצמי האידאלי”, המבוסס על תפיסות מקובלות. במצבים אלה נפתח בבגרות  “אני שקרי” שכל מטרתו תהיה להתקרב ל”אני האידיאלי.”ככל שהמרחק בין שני הזהויות יגדל ,תחושת הערך העצמי שלנו תקטן.

כלומר  שבבחירה שלנו להיות אותנטיים נשאף  גם להגשים את עצמינו כפי שאנחנו: דוגמא:

 לא נבחר ונקדש לימודי משפטיים וכלכלה בשעה שההגשמה העצמית שלנו ומה שאותנטי לנו היא לימודי ציור או כל דבר אחר.

מה גורם לנו לשנות ? מה מביא ומעצים את רצון להיות ולחיות אותנטית?

לצערי, “חווית אימה”. על גווניה. חוויה של אובדן.חווית החמצה. חווית מוות.

חוויות אלה ,מאלצות אותנו לעשות בחירה מחודשת המתאימה לצרכינו יותר. שכן חוויה זו מעמידה אותנו בפני הסופניות של הדברים. תחושה שהחיים יכולים לעבור בהחמצה וללא ביטוי אמיתי של האני הפרטי.

בואו נתרגל. בקטן. צעד אחר צעד על מנת להפוך את החשיבה שלנו לאותנטית.

1. להתחיל את היום במעשה אחד אותנטי שיבטא את הרצון שלנו במלואו.

2. לבטא מול אדם קרוב אלי רגש אותנטי. גם אם זה רק לרגע אחד מסויים.

עכשיו כשאתם אותנטיים הגיע הזמן לקרוא – איך להפסיק לפחד ולחיות חיים מלאים ואם אתם רוצם עזרה אוכל לעזור לכם להיות יותר אותנטיים בעזרת שיטת טיפול יחודית בפסיכודרמה

אנא דרג את הפוסט

5/5 (12)
נכון אהבתם את הפוסט? תראו את האהבה... אל תסתפקו רק בלייק תגידו גם מילה טובה...
אל תתביישו לשתף
  •  
  •  
  •  
  •