fbpx

איך מפסיקים לדאוג?

פעם אמרה לי מתאמנת: "אם אעזוב את הדרמות בחיים אז מה, כבר לא ארגיש?". כשהמשכנו לדון באי היכולת שלה לנהל את המחשבות והרגשות שלה, היא העלתה חשש כי אם תרגיש פחות, היא תהיה בודדה. היא סיפרה על האיחוד שהיא חשה כאשר יש דרמות משפחתיות ועל רווחים נוספים שהיא מקבלת. אחד הביטויים לקושי שלנו לנהל את המחשבות והרגשות שלנו, הוא דאגה.
אימון אישי ברחובות יכול בהחלט לתרום.

למה אנחנו דואגים כל כך? דואגים שילדינו, בני משפחתנו והחברים שלנו יהיו בריאים, דואגים שיהיה לנו כסף, דואגים שכשנזדקן יישאר לנו כסף, דואגים שלא נתקדם בעבודה, דואגים שנישאר לבד כל החיים, דואגים שיפסיקו לאהוב אותנו, דואגים שהילדים שלנו "יסתדרו" כבר, דואגים, דואגים, דואגים. חשבתי על כך שהמילה דאגה בשינוי סדר האותיות הופכת ללא אחרת מ-אגדה. האומנם?

"זה חשוב לדאוג", אמרה לי פעם מישהי, "ככה שומרים על הילדים, החושים מחודדים". לדאוג זה טוב", אמר לי מישהו אחר, "ככה אני לא מבזבז כסף". אכן מאוד חשוב לדאוג :"
כשדואגים מאוד עסוקים, לכאורה. קיימת תחושה של עשייה למרות שאנחנו לא עושים דבר. כשדואגים אנחנו הופכים להיות קורבן. קורבן לנסיבות, לדברים שלא תלויים בנו. בכך אנו למעשה מכינים לעצמנו מצע לאי לקיחת אחריות אבל עם תירוץ איתן. כשדואגים בדרך כלל מקבלים תשומת לב מהסביבה. גם כשדואגים למישהו מפגינים כלפיו תשומת לב יתרה. זו אחת הדרכים הנפוצות שלמדנו עוד מילדותינו כדרך לגיטימית לאהוב ולהיות נאהב. כשדואגים אנו מגנים על עצמנו מפני מה ש"ירסק" אותנו באמת – העיסוק בדאגה לעצמנו ולאחר לא משאיר זמן להתעסק עם הדברים המפחידים כמו תחושת הריקנות או מה באמת אנחנו רוצים בחיים האלה.
מה שעומד מאחורי ה"רווחים" האלה הנם פחדים שלא ידאגו לנו, שלא יאהבו אותנו, שאנחנו לא נאהב, שנחיה בתחושת ריקנות וחוסר משמעות, שלא נהיה בקשר עם עצמנו ועם הסובבים אותנו. בדומה לפחדים שגורמים לנו לשים את כל העולם לפנינו ואת עצמנו בשוליו. אותם רגעים נטולי דאגות, כשאנחנו בחופש רחוק, לאחר שקיבלנו פידבק חיובי בעבודה או מבן זוג חדש, הם קסומים. אנחנו שלווים יותר, אנחנו פוריים יותר. אם נפסיק לדאוג נעשה יותר למען עצמנו ולמען הסובבים אותנו. נעז יותר, ניקח אחריות, נפעל, נשפיע, נהיה יצירתיים – נחיה יותר. בפועל דאגה היא שואב אנרגיה מאוד גדול. בזבוז של זמן, בזבוז של אנרגיה פיזית, רגשית ומנטאלית.

אז מה עושים כדי להפסיק לדאוג?
לאחר שהגדרתי במשפט ממה אני דואג? לדוגמא : שלא אמצא לעולם בן זוג.
יש לשאול את השאלות הבאות: האם יש לי שליטה על כך?, האם אני יכול להשפיע על כך?, במה אני יכול להשפיע על כך?, על מה אני בוחר לקחת אחריות כרגע? ועכשיו – להכניס ליומן מה שהחלטתי לעשות.
יש דאגות בהן אנו בוחרים לא לקחת אחריות כלומר לא להשפיע על מהלכן.
לדוגמא – אני דואגת שתהיה מלחמה, אני דואגת למצב החינוך בארץ.
אני יכולה להשפיע אבל אני בוחרת כרגע שלא להשפיע. אז איך אירגע?
כאן ניתן לשאול – איך אתמודד עם המצב העתידי? כל מצב עתידי שנהיה מוכנים אליו, נתכונן, נחליט איך נתמודד יראה לנו פחות מאיים.
יש דאגות שאין לנו כל יכולת להשפיע עליהן – אז מרכיבים לרגע משקפיים ורודים, מתבוננים היטב ושואלים – מה טוב יצא לי מכך? מה כן חיובי במצב הנורא שעלול לקרות? וכן, בכל רע יש טוב…חוקי טבע.
דאגה קיימת היא אגדה שאנחנו מספרים לעצמנו. כמו שלאגדות יש תפקיד חשוב בעיקר במהלך גידול וחינוך הילדים. להתמודד עם פחדים, לבטא פחדים ולעבד אותם במקום שהוא מרוחק מהמציאות היומיומית, הארצית. כך דאגות עבורנו הן סיפורים טובים שבדרך כלל מדירים שינה מעינינו ומשאירים אותנו עם הפחדים. אז אם תרצו – אין זו דאגה.
נכון שזה מדאיג להפסיק לדאוג…

מדריך לקרבה בזוגיות

כתיבת תגובה