fbpx

לחזור לחיים אחרי שהתאלמנת

אחד המשברים הקשים הוא אובדן של בן/ת זוג.

כשחווית המוות נכנסת למרקם החיים, דרך אובדן מהסוג בזה, היא נתפסת כחוויה לא טבעית. אם אנחנו מאבדים את ההורים שלנו באמצע החיים, זה קשה, אך עדיין נתפס כטבעי. כאשר אנחנו מאבדים את בן/ת הזוג שלנו באמצע החיים, זהו אובדן שנתפס טרם זמנו, ונוצרת תחושת שבר מאוד גדולה.
בנוסף אובדן בן זוג נחשב לאירוע חיים קשה ולוחץ כי זהו אובדן של פרטנר רומנטי ואינטימי, ומקשה מאוד על תחושה של המשכיות האישית של האלמן/ה
ההסתגלות לאובדן כזה דורשת שינויים משמעותיים בזהות העצמית, כמו גם חיבור עדין בין העבר לצד צורך בהתאמה לסיטואציה החדשה של החיים ללא בן הזוג. מצב זה מצריך בניית נרטיב חיים חדש שיסייע באינטגרציה זו.

 איך ניתן לעשות זאת ומה עוזר לחזור לחיים לאחר מותו של בן הזוג

 זמן

עבור מרבית האלמנים/ות, הזמן הוא גורם משכך. התגובות החריפות יעברו, ויימצא איזון פיזיולוגי, קוגניטיבי, בין אישי ונפשי מחודש. זה לא אומר שתהיה התגברות מוחלטת על הכאב, או שלא תהיה יותר חווית  כאב בכל היזכרות או מגע עם האובדן , אך  האלמן.ה  יגיע.ת לנקודה בה יש קבלה של הכאב הכרוך באובדן, תוך פתוח יכולת לחיות איתו- עם הכאב.
בשלב זה יכול האלמן/ה להרגיש כי החיים יכולים להימשך גם ללא הנפטר/ת
לכן זמן הוא פרמטר חשוב בהתמודדות עם האובדן. אין לצפות מהעצמי להמשיך את החיים כאילו כלום לא השתנה. הזמן נותן את האפשרות לכאוב , לעכל, להתמודד עם הכעסים על כך שהשאירו אותי לבד בעולם. הזמן מאפשר הדרגתיות בתחושת הכאב , למרות שלעיתים נדמה שהכאב ישאר באותה עוצמה. אך הכאב משתנה עם הזמן . הוא הופך לפחות אינטינסיבי ומורגש כל רגע כל שעה וכל יום.

נרטיב חיובי לחיים

אלמנים ואלמנות אשר מצליחים לייצור נרטיב חיובי לחיים, מצליחים להמשיך את חייהם בצורה טובה יותר. כלומר יהיו כאלה שיגידו שהחיים אכזריים ואין בהם צדק. לעומת כאלה שיצליחו למצוא תבניות חדשות של מחשבה המאפשרות תפיסה שהחיים עדיין טובים ומטיבים למרות האובדן הגדול. מתוך ניסיוני האישי יכולה להגיד שמצאתי בחיים שחייתי לצד בעלי משמעות גדולה כמו גם אחרי מותו. ללא הכנסה של מושג של צדק או רע וטוב. גם אני וגם הוא גדלנו וצמחנו, הן כאשר הוא היה בחיים וגם במותו.

בניית עצמיות חדשה לאחר האובדן

 "אני" לבד הוא לא אותו "אני" של מערכת יחסים. בתוך מערכת יחסים מתגבשת תפיסת עצמיות מסויימת.  היא כוללת את הרגשות וגם את המחשבות שלנו לגבי עצמינו. כמו גם את מה מרגיש בן הזוג שלנו לגבינו ואיך הוא תופס אותנו .בנוסף זוגיות נותנת לנו תחושת שייכות והמשכיות מה שמפסיק להתקיים  עם אובדן של בן/ת הזוג.
לדוגמא אישה בתוך מערכת יחסים זוגית יכולה לתפוס את עצמה כתלותית, פאסיבית ,כנשית, גברית, בשלנית, מכילה. משכילה. עצמאית יוזמת, אקטיבית, נזקקת וכו' תפיסות אלה את עצמה, הן תפיסות שנוצרו בתוך מערכת היחסים וקשורות לקשר עם בן הזוג ולתפקידים שהיו בין בני בזוג. היות והקשר הסתיים, , באופן טבעי עולות שאלות כמו מי אני? האם אני אישה שונה לאחר המוות? האם אני עדיין אותה אישה? האם אני מרגישה  לגבי עצמי את אותן רגשות? מה אני חושבת על עצמי<? או אולי השתנתי? או שאולי זאת הזדמנות לבנות מישהי חדשה, לא אותה אחת שהייתי במערכת היחסים הזוגית שלי.? מהם היכולות שלי שיאפשרו לי לבנות חיים חדשים מהם הכוחות שיש לי שהם רק שלי ?
מתן תשובות על השאלות האלה מאפשרות הבנה וגם בחירה לגבי מה אני מרגישה ואוהבת בי . מה אני חושבת ומעריכה בעצמי. מה השתנה וגם מה אני רוצה שישתנה.
בתוך כל השאלות האלה חשוב להסתכל ולמצוא דברים שאהבתי בהתמודדות שלי עם המוות. מה נבנה אצלי בכל התהליך הזה. גם מבחינה רגשית , התנהגותית וחשיבתית.
לדוגמה בהסתכלות לאחור זיהיתי את הכוחות הרבים שמצאתי בעצמי שבאו לידי ביטוי בכמה אופנים. ביכולת לתמוך, לשים את עצמי מידי פעם בצד, לאפשר בחירה אישית לבעלי. יכולת לארגן את המציאות בצורה טובה ובריאה בתקופת המחלה, יכולת להיות מעורבת בפרטים משמעותיים בטיפול וגם להמשיך לעבוד ולמצוא עניין והנאה בעבודה שלי.

משמעות חדשה לחיים

 החיים הזוגיים מעניקים תחושת משמעות לחיים.  הזוגיות יכולה להיות המשמעות של החיים. הביחד, העשייה המשותפת. יש זוגות, שבונים עסקים משותפים. מקימים משפחה והכל סובב סביב הזוגיות. הזוגיות הזו היא העוגן של מרקם החיים גם ברמה האישית וגם ברמה הזוגית כמובן. לפעמים יש גם מטרות משותפות שהם היוו את המשמעות של החיים הן האישיים והן הזוגיים.

כאשר נשארים ללא בן בת הזוג לא פשוט לייצוק משמעות חדשה ואו שונה לחיים האישיים. אך כדי שאפשר יהיעה לחיות חיים מלאים ומשמעותיים חשוב לייצוק משמעות אישית ואולי גם חדשה לחיים שאחרי.

יש כאלה שימצאו משמעות בבניית עסק חדש, יש שימצאו משמעות בתמיכה במשפחה וחיזוק הקשר המשפחתי ויש כאלה שימצאו משמעות בלמידה של תחומי עניין חדשים.

לסיכום:

ארבעת השלבים האלה מאוד משמעותיים והם אלה שיעזרו לבנות חיים שיש בהם משמעות ,עניין וסיבה להמשיך את החיים בצורה מלאה ואולי גם מאושרת ומספקת. הם אלה שעם הזמן יאפשרו למעוניינים בכך ולבנות זוגיות שיש בה אהבה וחברות.