fbpx

אימון עסקי-יכול להיות שאני לא בנוי לשיווק? איך אפשר לשווק בתקציב אפסי

תוכן

הרבה מאוד עצמאיים ובעלי עסקים קטנים מתקשים לשווק כי הם מספרים לעצמם אחד משני הסיפורים הבאים:

הראשון, אני לא בנוי לשיווק, אני לא יודע לשווק עסק חדש או לשווק עסק קיים.
השני, אין טעם לשווק מאחר וכל מה שעשיתי לא עובד או שכל מה שאני יכול לעשות עולה הרבה כסף שאין לי.

ובכן אלו סיפורים שנועדו, כמו בכל פעולה יזומה שדורשת מאיתנו לצאת מאזור הנוחות ולעשות את מה שאנחנו לא רגילים בו/מתקשים בו, לייצר עבורנו תירוצים ל-למה לא. במסגרת עבודתי כמאמנת עסקית שמעתי סיפורים אלו אינספור פעמים מאנשים שרוצים אימון עסקי (קואצ'ינג עסקי) ולא יודעים איך לשווק את העסק שלהם.

כפי שאני אוהבת לעשות מדי פעם, אני אשמח להפריך את שני המיתוסים האלה.

בתחום השיווק אכן קיימים אנשי מקצוע מעולים, המתמחים בניהול דפי פייסבוק, בקידום באינטרנט, בבניית אסטרטגיות שיווקיות ועוד, אבל הם לא יכולים לפעול בלי שיתוף הפעולה של בעל העסק. כלומר גם לשכור שירותים מקצועיים דורש מהעצמאי להיות פעיל ולעבוד בשיווק. כך שלעולם יהיה עלינו לעסוק בשיווק אם אנחנו בעלי עסק. בעסקים קטנים השיווק חשוב אפילו יותר מבעסקים גדולים. הקמת עסק היא לא פעולה לעצלנים ושיווק עסק חדש הוא פשוט דבר הכרחי.

לגבי הסיפור הראשון בו אנחנו משוכנע!ים שאין לנו יכולת לשווק, שלא נולדנו לשווק ואין סיכוי שנלמד לשווק כי זה לא האופי שלנו. שימו לב שלומר אותו אומר שאנחנו לא יודעים לכתוב וגם לא יודעים לדבר, לא יודעים להציג את עצמנו וגם לא יודעים לעשות פעולות טכניות במחשב. לא יודעים להרצות וגם לא יודעים לחשוב יצירתית. נכון אלו דוגמאות לפעולות שיווק שניתן לעשות בהקמת בעסק ובהחזקתו. יכול להיות מצב שאדם לא מסוגל, לא יודע או לא בנוי לעשות אף אחת מהפעולות הללו. אם כן, עדיף לו שיסגור את העסק.

אכן כל אדם בנוי אחרת ולכן יהיה עליו לבחור פעולות שיווקיות המתאימות לאישיות שלו. אבל זהו האתגר. לאתר מה מתאים לי ולא לשלול את כל תחום השיווק.

לגבי הסיפור השני בו ברור לנו שכבר שום דבר לא יעבוד. מה שהיה הוא שיהיה ולשווק דורש הרבה מאוד כסף. אז לעולם שיווק עסקים קטנים, כרוך בניסוי ותהייה לאורך זמן, בעקביות, בנחישות. אם פעולה שיווקית לא מביאה תוצאה אז או שלא ביצענו אותה כהלכה או שהיא לא מתאימה למטרות שלנו וכל שעלינו לעשות הוא לעבור לפעולה השיווקית הבאה. אין דבר כזה ששיווק לא עובד. יש דבר כזה שלא השקענו מספיק זמן כדי לאתר את הפעולה השיווקית שתקדם אותנו. (כמובן בהנחה שהמוצר/השירות שלנו איכותי). יתכן ולא פנינו לקהל היעד הרבלנטי, יתכן ותהליך המכירה שלנו שגוי, יתכן והמסרים לא משדרים את מה שיגרם לאנשים להגיע אלינו. נכון, לעיתים חשוב לקבל עזרה או ייעוץ מגורם מקצועי, בייחוד כשאנחנו תקועים ומיואשים. אבל חשוב לדעת שגם אנשי שיווק מומחים ומאמנים עסקיים בשלב הראשון ילמדו את העסק וילמדו את השיווק שעובד לו. תהליך שלוקח זמן ודורש הרבה סבלנות.

לגבי הטענה ששיווק עולה הרבה כסף, אפרט לכם כאן אפשרויות שיווק שלא עולות או שדורשות השקעה כספית קטנה. חשוב להדגיש שאין עלינו לבצע את כל אפשרויות השיווק, אלא לאתר את התמהיל המדוייק לנו, למי שאנחנו ושמתאימות לקידום העסק שלי.

אימון עסקי – איך לשווק עסק חדש או קיים בתקציב אפסי:

 1. פרסום בעיתונים מגזריים –  לפרסם בעיתונים ארציים/מקומיים או בעיתונים מקצועיים עולה הרבה כסף. בעיקר כי ידוע שעלינו לפרסם הרבה מאוד פעמים על מנת שהמסר יעבור ויניע לפעולה. לעומת זאת איתור ופרסום בעיתונים מגזריים כמו עיתון שמחולק בבית כנסת, עיתון שמחולק לגמלאים, עיתון שמחולק לאמהות, עשוי לעלות הרבה פחות כסף.
 2. מכירה ישירה – אם נבצע כל יום אופן עקבי אפילו 5 שיחות טלמרקטינג או 5 שיחות טלמיטיניג לקביעת פגישות, נגדיל באופן משמעותי את ההכנסות שלנו. אין פה השקעה כספית אלא השקעה של זמן. אנשים שאוהבים לשוחח בטלפון ויוצרים אינטראקציה בקלות עשויים לסגור עסקאות ופגישות מכירה באופן יום יומי. בתחילת דרכי העצמאית שיתפתי פעולה עם אישה מוכשרת שקבלה ממני לא פחות מ50% מהרווחים תמורת העבודה שכל אשר עשתה היתה לבצע שיחות טלפון לרישום לסדנאות שלי ולקיבעת פגישות עבורי בעסקים. כן זה נראה כמו עסקה לא כלכלית, אבל הדלתות שהיא פתחה עבורי היו יקרות ערך לעוד הרבה מאוד שנים.
 3. מפגשי נטוורקינג – תעשיית הנטוורקינג בישראל פורחת. מעבר להשתתפות בכנסים מקצועיים ישנם הרבה מאוד ארגונים שמקיימים מועדונים קבועים של נטוורקינג. על בסיס מנוי שנתי או על בסיס תשלום חד פעמי של קפה ועוגה בהשתתפות במפגש. מועדונים כמו BNI, עסקים עושים עסקים, קישורי אמהות. האפשרות לפגוש עוד עצמאיים, ליצור שיתופי פעולה והפניות הדדיות יכול להוות מקור הכנסה משמעותי לעסק. אני תמיד מספרת על האדריכלית שפגשתי במפגש נטוורקינג ובזכות חיבור ששידכתי לה היא קיבלה עבודה משכונה שלמה.
 4. פרסום ברשתות חברתיות – מעבר לפרסום ממומן שהעלות שלו היא באמת נמוכה עם אפשרות להגיע לקהל יעד ממוקד יחסית, קיימות אינספור אפשרויות לפרסום ללא תשלום ברשתות החברתיות. השתתפות פעילה בקבוצות, הקמת קבוצה, פרסום סטטוסים/סרטונים/וובמינרים שיוצרים קידום ויראלי, יצירת קשרים אישיים שמובילים לקשרים עסקיית באמצעות תקשרת ישירה. כל שזה דורש מאיתנו הוא להיות שם, מול המחשב, עם היד על המקלדת. בהשתתפות בקבוצה חשוב לאתר קבוצה שמתאימה לנו.
 5. פרסום באינטרנט – מעבר לקידום אתר אינטרנט/קידום דף נחיתה/סרטונים/תכנים (אורגני/ממומן) שדורשים עלות לא מבוטלת יש אפשרויות רבות לפרסם את עצמנו ללא תשלום. דרך השתתפות או ניהול פורומים, פרסום באינדקסים חינמיים ובלוחות חינמיים, פרסום בפורטלים מקצועיים. אלו דרכים נהדרות להגדיל את הנראות שלנו וגם ליצור קישורים רבים לאתר שלנו ולקדם גם אותו.
 6. טלפונים חכמים – חשוב להזהר מהצפה של הודעות אסאמאס או ואטסאפ ללקוחות שלנו, אבל תזכרת מדי פעם על קיומנו, דרך פרסום מצבע או מתנה, דרך ברכה ליום הולדת או הזמנה להרצאה מעניינת, בהחלט תוכל לסייע לנו לשמור על קשר עם הלקוחות שלנו ולהגדיל את ההכנסות שלנו. לא מזמן סיפרה לי קוסמטיקאית שלקראת החג היא יצרה קשר עם הלקוחות שלה וקבעה ביום אחד 12 טיפולים. אפס עלות, הרבה מאוד הכנסה. אנחנו מרגישים לא בנח להתקשר או לשלוח הודעה ללקוח כדי לא להטריד אותו או לא לנדנד לא. אבל אני תמיד מספרת על עצמי שאני כמהה לכך שהקוסמטיקאית שלי או המטפלת בשיאצו תתקשר אליי ותדרבן אותי לקבע איתה, כי אלו טיפולים שאני דוחה ודוחה.
 7. דיוור ישיר – יצירת ניוזלטר קבוע בו נעביר ללקוחות שלנו טיפים, מבצעים, תכנים רלבנטיים עבורם, יהוו עבורנו מערך שימור לקוחות חשוב ועבור הלקוחות שלנו הזדמנות לקבל עד אליהם את מה שהכי מתאים להם. כיום ישנן חבילות דיוור בעלויות נמוכות למדי ופלטפורמות נהדרות לניהול עצמאי של עיתונים ודפי נחיתה. לי יש ניסיון מצויין עם אקטיב טרייל ואינפומייל.
 8. יחסי ציבור – לקחת אשת יח"צ יעלה לנו אלפי שקלים בחודש אבל לפתח באופן עצמאי ערוצים לא יעלה לנו בכלל. נוכל לפנות עם מאמרים שלנו לפורטלים מובילים, נוכל לבדק אפשרות להשתתף כמרואינים בתכניות רדיו ונוכל להגיע לדמות מיוחצנת ולהיעזר בנוכחות שלה על מנת ליחצן את העסק שלנו. תתפלאו כמה אנשים אוהבים מתנות. להעיז ולהזמין סלברטי כזה או אחר להתנסות בשירותים או במוצרים שלנו יכול לעשות פלאים לפרסום שלנו.
 9. הנחיית הרצאות וסדנאות – נוכל להשתלב בכנסים מקצועיים, או לקיים הרצאה ממוקדת לקהל היעד שלנו בגני הילדים, בכיתה בבית ספר, לקהל של עובדים סוציאליים או לקהל של עצמאיים. אנשים כמהים לידע חדש, סקרנים לשמוע אנשים מעניינים. אז אם יש לכם מה להגיד יש הרבה מאוד מקומות שישמחו לתת לכם במה.
 10. כתיבת מאמרים – אם אתם שוחרי כתיבה כתיבת מאמרים דרך קבע תסייע לכם גם בהעשרת תכנים וקידום האתר שלכם וגם בהגדלת אפשרות החשיפה שלכם. את המאמרים אפשר לפרסם דרך פלטרפומות שונות כמו אתרי מאמרים באינטרנט, אידנקסים, רשתות חברתיות או דרך חלוקה מודפסת לקהל שלנו. אגלה לכם על עצמי שיש לי יעד שבועי בתחום הזה. כל שבוע אני כותבת מאמר. מעבר לקידום שלי אני כל כך נהנית מהיצירה הזו, כך שאני מרויחה פעמיים.
 11. יצירת שיתופי פעולה – נוכל ליצור שיתופי פעולה עם מתחרים, עם עסקים משלימים או עם גורמי מפתח אסטרטגיים. מתחרים מאזורים שונים יוכלו לסייע בחשיפה אחד לשני ובהפניית לקוחות שממילא לא יוכלו לטפל בהם. בעסקים משלימים הכוונה היא לספר וקוסמטיקאית, לעורך דין ולרואה חשבון. שיתוף הפעולה יכול להגדיל את ההכנסות באופן הדדי לשני הצדדים ומעבר לכך נותן תועלת ללקוח כי אנחנו מקלים עליו בהפניה הזו. לגבי גורמי מפתח אסטרטגיים אספר לכם אנקדוטה. לפני שנים כאשר עשיתי באופן קבוע סדנאות למטפלים התקשרה אליי מטפלת בדיקור סיני. היא אמרה לי שיש לה ניסיון של שנים בתחום, שעד כה לא עשתה שיווק והיא לא יודעת איך לשווק את עצמה. כששאלתי למה היא סיפרה לי שכל הלקוחות שלה הגיעו מרופא השיניים שלה. לאחר שהיה אצלה בטיפול ושלח אליה את אשתו והילדים שלו, כל לקוח שעבר אצלו במרפאה נשלח אליה לטיפול וזה היה ערוץ השיווק היחיד שלה. כששאלתי אותה מה קרה ולמה זה לא ממשיך. היא ענתה לי בעצב, הוא מת. כן סיפור אמיתי שמוסר ההשכל שלו הוא דע עם מי לעשות שיתוף פעולה אבל אל תסתמך רק עליו.

ובכן אם קראתם את כל המאמר על אימון עיסקי ועדיין אתם אומרים לעצמכם זה גדול עליי, זה לא בשבילי, זה לא עובד לי, יש לכם שלוש אפשרויות, או לסגור את העסק (או לוותר על הקמת עסק) או לקחת איש מקצוע שיעשה עבורכם את השיווק או לקחת מאמן עסקי שילווה את העסק שלכם ויעזור לכם להתמודד עם הקשיים באמצעות קואצ'ינג עסקי. פגשתי גם עצמאיים, כמו אמנים למיניהם שפשוט לא היו מסוגלים לגשת לאף אחת מהאפשרויות הקיימות ולהתמיד בהן. לקחת איש מקצוע שיעשה עבורנו את השיווק ולשלם לו שכר בסיס ועמלות עבור הצלחה זו דרך לגיטימית ומקדמת. העניין הוא להבין שלא משנה מה, שיווק הוא הוא הצינור שמעביר את החמצן לעסק. בעל עסק קטן אתה צריך לחלום שיווק, לחשוב שיווק ולעשות שיווק. ללמוד איך לשווק עסק חדש זה דבר בהחלט אפשרי.

אני חושבת שהמאמר שלי "איך להמשיך ולשווק? איך להניע את העסק שלי כל פעם מחדש?" יכול לעניין אותך

וגם המאמר "סוד התשוקה בעסקים קטנים – איך לחזור ליזום, לקדם ולהתרגש מהעסק שלנו?"

 

כתיבת תגובה